انواع تلویزیون شهری

مشخصات تلویزیون های شهری

مشخصات تلویزیون های شهری

مشخصات تلویزیون های شهری

تلویزیون های شهری، نمایشگرهای بزرگ دیجیتالی هستند که در مکان های عمومی مانند میدان ها، خیابان ها، مراکز خرید و… نصب می شوند و برای نمایش محتوای تبلیغاتی، اطلاع رسانی و سرگرمی به کار می روند. این نمایشگرها از نظر اندازه، نوع تکنولوژی، وضوح تصویر، روشنایی و قیمت، تنوع بسیار زیادی دارند، و در اقتصاد، گردشگری و زیبایی بصری شهر نقش بسزایی دارد.

اجزای اصلی تلویزیون های شهری

تلویزیون های شهری، از نمایشگر های بزرگ و پیچیده ای استفاده می کنند. عملکرد صحیح تلویزیون شهری مشروط به عملکرد صحیح اجزای سازنده آن است. در این قسمت به معرفی و بررسی اجزای تلویزیون های شهری می پردازیم.

ماژول LED:

ماژول تلویزیون های شهری یکی از اصلی ترین قطعات تلویزیون های شهری به حساب می آید. ماژول ها ی LED دسته های متنوعی دارد. مهمترین شاخصه ماژول LED دات پیچ یا همان فاصله ی موجود بین پیکسل های آن است که با حرف (P) نشان داده می شود. برای مثال ماژول P 3، به معنای این است که فاصله ی بین LED ها 3 میلی متر می باشد. هرچه این عدد کمتر باشد کیفیت تصویر ماژول بهتر است.

این ماژول های LED در کابینت های مخصوصی در کار هم قرار می‌گیرند و بلوک های بزرگ تری را می سازند. در هر ماژول LED معمولا یک ورودی دیتا ، خروجی دیتا و یک سوکت اتصال تغذیه وجود دارد.

شاخصه های مهم دیگر ماژول ها شدت نور، فرکانس اسکن، کیفیت چیپ LED و کیفیت بدنه و ماسک LED می باشد که باید به آن توجه کرد.

برد کنترل از مشخصات تلویزیون های شهری

برد کنترل از مشخصات تلویزیون های شهری :

یکی دیگر از اجزای تلویزیون های شهری برد کنترل است. کار اصلی برد کنترل در تلویزیون شهری، گرفتن تصویر از سیستم و ارسال آن به ماژول های LED است. بردهای کنترل هر کدام محدودیتی برای پشتیبانی از تعداد پیکسل دارند و بنا به ظرفیت خود می‌توانند از پیکسل های مشخصی پشتیبانی کنند.

امکانات متنوع در پخش تصاویر باعث شده است که مدل های مختلفی از این کنترلر های تلویزیون شهری در بازار موجود باشد. در اکثر موارد بردهای کنترل تلویزیون شهری به دو دسته آنلاین و آفلاین تقسیم می شوند که این دو تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند.

برد های کنترل آنلاین تصاویر ورودی را مستقیم بر روی تلویزیون شهری نمایش می‌دهند ، اما در بردهای آفلاین ، ابتدا تصویر روی حافظه‌ی برد قرار می‌گیرد و از آنجا مجددا پخش می‌شود. انتخاب برد کنترلر درست و مناسب تأثیر بسزایی در کیفیت تصویر تلویزیون شهری ما دارد.

منبع تغذیه:

منبع تغذیه یکی از اجزای مهم موجود در تلویزیون شهری به منظور تبدیل جریان برق شهری (AC) مستقیم به  (DC) و مناسب برای استفاده تجهیزات الکترونیکی است. ولتاژ کاری همه‌ی تجهیزات تلویزیون های شهری 5 ولت است. برای این نمایشگرها از پاورهای صنعتی استفاده می کنند. کیفیت انرژی مصرفی در تجهیزات الکترونیکی یکی از فاکتورهای بسیار مهم است و نوسان های برق می‌تواند موجب ضررهای سنگین و بسیار زیادی شود. پاور تلویزیون های شهری تعداد مشخصی خروجی DC، یک ورودی AC، کانتور ارت و پتانسیومتر تغییر ولتاژ دارند.

کابینت تلویزیون شهری:

از مهمترین مولفه های تلویزیون های شهری یکدست بودن تصویر آن است. کابینت های LED و کیفیت ساخت آن تأثیر زیادی روی یکنواختی تصویر دارد. این کابینت ها با آلیاژهایی از آلومینیوم و آهن همراه با ترکیبات ضد زنگ و ضد خش تولید می شوند.

کابینت های تلویزیون شهری باید سهولت در تعمیرات و راحتی در مونتاژ را دارا باشند. پس از اینکه روی کابینت ها ماژول ها، پاور ها و برد کنترلر نصب شد، در محل تلویزیون روی هم مونتاژ می شوند.

برای عبور اتصالات تغذیه و دیتا، این کابینت ها از کناره ها به هم راه دارند. وزن کابینت های بکار گرفته شده در راحتی مونتاژ بسیار تأثیر گذار است.

بررسی مشخصات تلویزیون های شهری

از مشخصات تلویزیون های شهری، ویدیو پروسسور:

ویدیو پروسسور ورودی های مختلف تصویر مانند HDMI ،DVI و … را دریافت می کند و با توجه به اندازه تصویر آن را برای نمایش آماده و بهینه سازی می‌کند. ویدیو پروسسور بسته به استفاده امکانات مختلفی دارد، که با قیمت آن رابطه ی مستقیم دارد.

نمایش همزمان چند تصویر، تنظیم رنگ و درخشندگی ، نمایش روان و بدون افت فریم، نمایش انواع ورودی های دیجیتال و آنالوگ از ابتدایی ترین امکانات ویدیو پروسسور ها هستند که در تصویر نهایی تأثیر بسیار زیادی دارند.

ویدئو پروسسور معمولا در محل اپراتور می باشد و از همان مکان تغییرات را روی نمایشگر اعمال می‌کند. اخیرا قرار دادن ویدئو پروسسور برای تلویزیون ضروری است.

سیستم سرمایش:

یکی از مهمترین فاکتورهای بررسی مشخصات تلویزیون های شهری سیستم سرمایشی بکار رفته در آن است. هر وسیله ی الکترونیکی هنگام فعالیت خود بدون شک باعث ایجاد گرما می شود. این گرمای تولید شده تا حدی که به دستگاه آسیب و ضرر وارد نکند معمولی و طبیعی است اما اغلب آسیب های جدی به سیستم میزند و همینطور ممکن است باعث ایجاد خطراتی مانند آتش سوزی شود. تلویزیون شهری نیز از این قاعده مستثنی نیست.

کار کردن منبع تغذیه ، بردها ،ماژول ها در اتاقک باعث گرمای بسیار زیادی می شود که برای کاهش دمای دستگاه نیازمند سیستم تهویه قدرتمند تهویه است. انتخاب درست سیستم ایمنی مشروط به محاسبه ی توان دستگاه تهویه با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و ابعاد نمایشگر می باشد.

مشخصات تلویزیون های شهری از لحاظ راه اندازی

در بررسی مشخصات تلویزیون های شهری برای راه اندازی به دو دسته آنلاین و آفلاین تقسیم می شوند که هر کدام دارای کاربردهای مخصوص به خود می باشند.

در نوع آنلاین برای راه اندازی تلویزیون شهری از یک کامپیوتر شخصی به عنوان کنترلر استفاده می شود . از این مدل بیشتر برای ساخت تلویزیون هایی با ابعاد بزرگ استفاده می شود. در این نوع از تلویزیون شهری به نحوی صفحه نمایش بزرگ تلویزیون شهری نقش مانیتور کامپیوتر را بازی می‌کند و برای نمایش فیلم و تصاویر کامپیوتر باید به طور مداوم روشن بماند.

در نوع آفلاین برای راه اندازی تلویزیون از بردهای کنترل خاصی استفاده می شود که تنها برای برنامه‌ریزی به کامپیوتر احتیاج دارند و برای ادامه کار و پخش  فیلم و تصاویر به طور مستقل کار می‌کنند. این نوع از تلویزیون های شهری هزینه های کمتری نسبت به نوع آنلاین آن دارند اما برای ابعاد خیلی بزرگ مناسب نخواهد بود.

قیمت تلویزیون شهری به چه عواملی بستگی دارد ؟

• ابعاد تابلو روان فول کالر
• تعداد پایه های نگهدارنده
• پی ریزی فونداسیون تلویزیون شهری
• جنس ستون نگهدارنده تابلو روان فول کالر
• اسکلت تلویزیون شهری
• فرکانس کاری نمایشگر
• تعداد و نوع پورت های ورودی نمایشگر
• تراکم و رزولوشن تصاویر نمایشی
• نحوه برنامه نویسی
• نوع نمایشگر تلویزیون یا ال ای دی

تمامی فاکتور های بالا بسته به کیفیت اجزا عامل تعیین کننده ی قیمت تلویزیون های شهری می باشند.

نیجه‌گیری :

تلویزیون های شهری کاربرد های مختلفی در زمینه های فرهنگی، اقتصادی، اشتغال زایی ، آموزش و بالابردن سطح گاهی عمومی، تبلیغات و گردشگری دارند. با این حال به دلیل وجود سیستم های پیچیده تکنولوژی و الکترونیکی باید اطلاعات کاملی از اجزا، نحوه ی کار و کاربرد آن داشته باشیم تا حداکثر بهره وری را از آن داشته باشیم.

اجزای تلویزیون شهری نیازمند نگهداری و مراقبت بالایی برای جلوگیری از آسیب های احتمالی دارند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *